289505-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Läkemedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillverkning och leverans av studieläkemedel
Referensnummer: EUI 18 047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sektionen för psykiatri och neurovetenskap vid Göteborgs universitet ska genomföra en randomiserad dubbel-blind placebokontrollerad multicenter-prövning. För studien krävs en större mängd studieläkemedel, ca 138 000 doser, från två olika läkemedel samt placebo. En grundläggande förutsättning för studien är att doserna kan randomiseras, blindas och blisterpackas för att säkerställa att patienterna samt försöksledarna inte har kännedom om vilka preparat som tagits.
Kort information om forskningsstudien: En randomiserad, dubbel-blindad, placebokontrollerad, 14-veckors, multicenter prövning för att undersöka om två olika rökavvänjningsmedel i kombination eller var för sig sänker alkoholkonsumtionen hos alkoholberoende personer. Mer information om tillverkningsspecifikation och köparens krav återges i avsnitt 3.
Mer information om forskningsstudien kan erhållas från ansvarig projektledare Helga Lidö (helga.lido@neuro.gu.se, +46 709179311):