289570-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Inbrotts- och brandlarm – Passagesystem, Inbrottslarm och CCTV
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPassagesystem, Inbrottslarm och CCTV
BeskrivningAvtalet omfattar leverans och installation av nya passagesystem, inbrottslarm och CCTV under avtalstiden för löpande beställningar samt service och underhåll av befintlig miljö. Upphandlingen avser även tillbehör så som passerkort/taggar och köp och service av dörrautomatik. Arbeten kommer att utföras inom Karlshamns kommuns geografiska område. Beställarna har rätt att nyttja interna resurser för enklare arbeten inom avtalsområdet. Elarbeten som är en följd av installation ingår ej i detta avtal. Upphandlingen göra tillsammans med nedan upphandlande myndigheter där Karlshamn Kommun är samordnare. Karlshamns kommun org.nr: 212000-0845 Karlshamnsbostäder AB org.nr: 556526-8355 Karlshamnsfastigheter AB org.nr: 556188-5160 Karlshamns Hamn AB org.nr: 556016-9467 Karlshamn Energi Vatten AB org.nr: 559170-4308 Karlshamn Energi AB org.nr: 556223-8849 Karlshamn Elnät AB org.nr: 559440-7347
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31625000 Inbrotts- och brandlarm
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:78604:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31625300 Inbrottslarmssystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48813000 System för passagerarinformation, 48813200 System för passagerarinformation i realtid