289635-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer – Betalningslösning för Parkering och elbilsladdning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBetalningslösning för Parkering och elbilsladdning
BeskrivningHuddinge kommun bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud gällande betalningslösningar för parkering och elbilsladdning. Betalning ska ske med hjälp av mobiltelefon, surfplatta eller motsvarande, via app, webb, sms och/eller talsvar. Huddinge kommun samordnar denna upphandling tillsammans med kommunens helägda bolag Huddinge Samhällsfastigheter AB samt Huge Bostäder AB. Målet med tjänsterna är att det ska vara enkelt och smidigt för Beställande myndighets parkeringsbesökare att betala för sin parkering och elbilsladdning samt om möjligt ge parkeringsbesökaren möjligheten att kunna välja mellan två leverantörer.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97016:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenHuddinge kommun har en option att kunna ansluta sig till tjänsten för elbilsladdning.