Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel, tillsyn och underhåll av kraftverk Klippans kommun
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65410000 Drift av kraftverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Klippans kommun har tagit över vattenkraftverken Stackarp. Klippan och Forsmöllan i Rönneå, Klippans kommun belägna på fastigheten Klippan 3:10. Verken kräver skötsel, tillsyn och underhåll.
Därför går Klippans kommun nu ut med denna upphandling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45246410 Underhåll av översvämningsskydd, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Klippans kommun avser att efter tillstånd erhållits från Mark- och miljödomstolen riva ut de trekraftverken och återställa Rönneå till dess ursprungliga skick. Till dess att verken rivs ut krävs tillsyn, skötsel och underhåll av anläggningarna. Notera dock att någon elproduktion inte kommer att ske.
Klippan önskar därför handla upp en leverantör som kan ge kraftverken skötsel, tillsyn och underhåll tills dess att de avvecklats.