289656-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Drift av Återvinningscentraler på fastlandet inklusive transporter till behandlingsanläggning 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift av Återvinningscentraler på fastlandet inklusive transporter till behandlingsanläggning 2024
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att omhänderta och transportera bort kommunalt avfall. · Bemanning och skötsel av återvinningscentralerna Ekobacken, Hemmesta och Djurö · Tillhandahålla utrustning som containrar och behållare till återvinningscentralerna · Transport av containrar och komprimatorer från återvinningscentralerna till behandlingsanläggning eller annan mottagningsanläggning
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99207:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90513000 Hantering av ofarligt avfall