289678-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inre fastighetsservice och fastighetsnära tjänster
Referensnummer: 0177/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs av Älvstranden Utveckling AB för samtliga dotter- och dotterdotterbolag. När det i denna upphandling nämns Älvstranden avses Älvstranden Utveckling AB inklusive dotter- och dotterdotterbolag.
De tjänster som denna upphandling omfattar kan komma att utföras såväl på Älvstrandens huvudkontor (beläget på Lindholmen) samt i Älvstrandens eget fastighetsbestånd. Älvstrandens fastighetsbestånd består i nuläget av knappt 50 objekt som har en uthyrningsbar yta om ca 345 000 m2. Objekten är, med något undantag, belägna på Lindholmen, Eriksberg, Frihamnen, Södra Älvstranden och Gullbergsvass och består av såväl kontor som verkstads- och lagerlokaler.
Upphandlingen syftar till att Älvstranden ska få tillgång till resurser för utförande av inre fastighetsservice/fastighetsnära tjänster då sådant behov uppstår i Älvstrandens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att Älvstranden ska få tillgång till resurser för utförande av inre fastighetsservice/fastighetsnära tjänster då sådant behov uppstår i Älvstrandens verksamhet. Med inre fastighetsservice/fastighetsnära tjänster avses till exempel följande:
— Enklare reparationer (såsom exempelvis avloppsrensning, ompackning av blandare, enklare låsreparationer m.m.)
— Visuella kontroller av kontorsytor och andra fastighetsutrymmen
— Montering och flytt av möbler och annan inredning
— Enklare monteringsuppdrag (borra/spika upp/ta ned tavla/hyllor etc.)
— Grovstädning/rensning och transportering av avfall
— Andra typer av fastighetsnära tjänster
— Flaggning
— Kontroll och byte av ljuskällor i allmänna ytor samt Lindholmen Science Park (se avsnitt 1.1.5.1 med underrubriker)
I uppdraget ingår inte följande tjänster där Älvstranden har separata ramavtal:
— Fastighetsdrift/underhåll av tekniska installationer i fastigheter
— Yttre markskötsel
— Städtjänster (kontors-städ och fastighetsstäd)
Älvstranden omfattas också av de ramavtal som finns gemensamt upphandlade av Göteborgs stad. De tjänster som omfattas av denna upphandling är sådana som Älvstranden bedömt inte innefattas i de befintliga ramavtal som upphandlats av Göteborgs stad. Skulle det uppstå oklarheter om huruvida vissa tjänster omfattas av Göteborgs stads ramavtal förbehåller sig Älvstranden rätten att göra avrop från sådana ramavtal istället för det ramavtal som denna upphandling syftar till.
Tjänsterna kommer avropas vid behov och ramavtalet innebär ingen garanterad volym. Utförandet av tjänsterna förutsätter ett nära samarbete med Älvstrandens tekniska förvaltare samt avdelningen för verksamhetsstöd. Beställaren har tidigare köpt dessa typer av tjänster för i snitt cirka 4,5mkr/år. Estimatet innebär ingen garanti för volym på kommande beställningar utan är att se som ett riktvärde för uppdragets intensitet.