289682-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyrå
Referensnummer: 2.3.11-04492/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Antal transaktioner för 2018Flyg inrikes: 1 090 st.Flyg norden: 86 st.Flyg Europa: 809 st. Flyg övriga världen: 9 st.Tåg: 11 811 st. Hotellbokningar: 1 704 st. Marktransport (bil, taxi, båt): 2 593 st. Gruppbokningar (i vissa fall enbart en buss): 25 st.Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Jordbruksverket har flera Dinerskonton. Ett fåtal resor hanteras utanför vår vanliga rutin och har ett eget Dinerskonto. Följesedlar ska i dessa fall inte skickas till Tur&Retur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal transaktioner för 2018Flyg inrikes: 1 090 st.Flyg norden: 86 st.Flyg Europa: 809 st. Flyg övriga världen: 9 st.Tåg: 11 811 st. Hotellbokningar: 1 704 st. Marktransport (bil, taxi, båt): 2 593 st. Gruppbokningar (i vissa fall enbart en buss): 25 st. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.