289694-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Drift av tvätteri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice inkl. tillhandahållande av textilier
Referensnummer: VON-2019-186 Dpl 14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311200 Drift av tvätteri
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvätteritjänst inklusive tillhandahållande av textilier samt transport av tvätt till och från vårdboende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311200 Drift av tvätteri, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen