Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Hyra av anläggningsmaskiner, byggmaskiner, bodar, liftar m.m.
Referensnummer: KS 2023-195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun, Bodens Energi AB och Bodens Energi Nät AB inbjuder er här med att lämna anbud på inhyrning av maskiner (utan förare), bygghjälpmedel, bodar, liftar byggmaskiner, lättmetallställningar, stegar m.m (utan förare)
För detaljerat behov se delen kravspecifikation och tillhörande bilagor.
Avrop kommer att ske löpande under ramavtalsperioden. Beställaren uppskattar det årliga värdet på ramavtalet till ca 2 210 000 SEK. Beloppen kan dock förändras från år till år och ska ej betraktas som bindande
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42000000 Industrimaskiner, 42120000 Pumpar och kompressorer, 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 43830000 Maskinverktyg, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44510000 Verktyg, 44613000 Stora containrar, 44613300 Standardcontainrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen