289715-2021 - ResultatSverige-Härnösand: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd ärendesamordning och resursplanering
Referensnummer: 2 STO-2020/1701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
I Specialpedagogiska skolmyndigheten pågår ett förändringsarbete med fokus på den inre effektiviteten inom samtliga verksamhetsområden för att skapa ännu bättre förutsättningar för genomförande av myndighetens uppdrag. För närvarande pågår ett projekt där myndigheten bland annat ska se över och utveckla myndighetens externa kurs- och utbildningsutbud, effektivisera arbetssätt, ta fram och införa en modell för ärendesamordning inklusive att starta upp ett kontaktcenter, ta fram och införa en struktur för uppdragsstyrning och ta fram och införa en modell för resursplanering samt ta fram och införa en struktur som säkerställer att myndigheten, som expertmyndighet har tillgång till bästa tillgängliga kunskap.
Under de inledande faserna har myndigheten haft stöd av extern konsultresurs. Detta uppdrag omfattar ett fortsatt stöd i arbetet under 2021 och 2022 med möjlighet till halvårsvis förlängning under 2023.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen