Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akustikkonsulttjänster, ramavtal
Referensnummer: 2020-1605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser konsulttjänster inom akustik, buller och vibrationer för utrednings- och projekteringstjänster i samband med om-, till- och nybyggnader. Även uppdrag avseende ljudmätningar, åtgärdsbedömningar och att vara sakkunnig i de delar som avser ljudmiljö i Miljöbyggnad ingår.
Beställaren avser att teckna ramavtal med tre leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen