289847-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ogräsbekämpning – Ramavtal för bekämpning av invasiva främmande växtarter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för bekämpning av invasiva främmande växtarter
BeskrivningNorrköpings kommun inbjuder er att lämna anbud på ramavtal för bekämpning av invasiva främmande växtarter. Uppdraget avser att inom Norrköpings kommuns geografiska område bekämpa och begränsa spridningen av terrestra invasiva främmande växtarter klassade på EU:s förteckning enligt EU-förordning nr 1143/2014 samt växtarter som i framtiden kan klassas som invasiva utifrån Naturvårdsverkets förslag till en nationell förteckning. De lagstadgade arterna, vilka kommunen som markägare har krav på sig att åtgärda, kommer att prioriteras i uppdraget. Anbud ska lämnas i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77312100 Ogräsbekämpning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRamavtal för bekämpning av invasiva främmande arter
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97485:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77300000 Trädgårdstjänster