289884-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: KS 2019/99.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Vaxholms stad (Staden) inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud på uppdragen som sakkunniga till Stadens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar, samt som sakkunniga till lekmannarevisorerna för granskning av Stadens helägda bolag, Vaxholm Smeden 3 AB och Fastighetsbolaget Vasavägen 13 AB. Uppdragen avser räkenskapsåren 2020, 2021 och vid eventuell förlängning räkenskapsåren 2022 och 2023. Observera att lekmannarevisionen inte ingår i fastadelen av uppdraget. Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
För uppdraget gäller ett takpris per år. Priset omfattar den summa revisorerna normalt upphandlar sakkunnigt stöd för. Denna summa uppgår till 500 000 SEK per år. Därutöver tillkommer stöd till lekmannarevisor i stadens helägda bolag. Omfattningen avseende lekmannarevisorer är betydligt mindre.
Sista anbudsdag
16.9.2019 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information
Revisorerna i Vaxholms stad (Staden) inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud på uppdragen som sakkunniga till Stadens revisorer för granskning av styrelse, nämnder och beredningar, samt som sakkunniga till lekmannarevisorerna för granskning av Stadens helägda bolag, Vaxholm Smeden 3 AB och Fastighetsbolaget Vasavägen 13 AB. Uppdragen avser räkenskapsåren 2020, 2021 och vid eventuell förlängning räkenskapsåren 2022 och 2023.
Observera att lekmannarevisionen inte ingår i fastadelen av uppdraget.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Leverantörsinformation
Staden kommer under upphandlingens genomförande ställa eventuella frågor samt skicka tilldelningsbesked via Tendsign (Stadens digitala upphandlingssystem) till den person som lämnat anbudet för anbudsgivarens räkning. Kontakt kan endast ske via svarsfunktionen i TendSign.
Anbudsgivaren ansvarar för att egna kontaktuppgifter i TendSign är korrekta.
Anbudsgivaren ansvarar också för att angiven kontaktperson är tillgänglig för mottagande av information samt för att svara på frågor om upphandlingen.
Anbudsgivaren ombeds att kontrollera identitet mellan registrerad person i Tendsign samt kontaktperson för upphandlingen.
Kontaktperson under anbudstiden
Kamrul IslamUpphandlingschef
Bakgrund
Kommunens revisorer agerar som beställare för den upphandlande myndigheten.
Mot bakgrund av ett takpris kommer anbuden endast utvärderas mot kvalitetskriterierna enligt principen det ekonomiskt mest fördelaktiga.
Anbud som inte är komplett eller inte uppfyller samtliga ska-krav (”ska” i fetstil) riskerar att bli förkastade. Samma sak gäller om anbudet innehåller förbehåll, reservationer eller andra skrivningar som kan tolkas som förbehåll eller reservation. Vaxholms stad kan vara skyldig att förkasta anbud i andra fall.
Information om Stadens politiska- och tjänstemannaorganisationen framgår av Stadens webbsida www.vaxholm.se.
Upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumenten består av följande delar/handlingar:
1. Administrativa föreskrifter
2. Upphandlingsföreskrifter
3. Krav på leverantören
4. Utvärdering av anbud
5. Krav på tjänsten
6. Kontraktsvillkor - förlaga till kontrakt
7. ESPD, som är en frivillig egenförsäkran
8. Bilagor:
1. Referenser
2. Allmänna bestämmer kommunal revision
3. Sekretessbegäran
Eventuella kompletteringar till upphandlingsdokumentet genom frågor- och svarsfunktionen i upphandlingssystemet Visma TendSign.
Det åligger leverantören att kontrollera att samtliga handlingar erhållits.
Om upphandlingsdokumenten behöver kompletteras eller förtydligas med anledning av ställda frågor kommer detta att ske via frågor- och svarsfunktionen i Tendsign.
Det åligger även leverantörer som erhållit upphandlingsdokument på annat sätt att via Tendsign bevaka eventuella kompletteringar/förtydliganden som publiceras där.
Reservationer eller alternativa anbud
I anbud får inga alternativa anbud s.k. sidoanbud förekomma. Anbud med reservationer eller som kan betraktas som sidoanbud kommer att förkastas. Leverantören uppmanas därmed att undvika att lämna information som kan tolkas som en reservation mot i upphandlingsdokumenten ställda krav.