289894-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster 2020
Referensnummer: 3.3.2-120/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika typer av uppdrag inom tolktjänster. Tolkningsuppdrag avser tolkning i en kommunikativ situation och avser till exempel:
— Påplatstolkning
— Distanstolkning (Telefon, Video/rörlig bild)
— Chatt/e-post (som utförs som ett samtal, det vill säga tolkning som sker i realtid och inte avser översättning av dokument)
— On demand-tolkning
— Prima-vista-tolkning
Övriga tjänster kan tillkomma, exempel på dessa är:
— Tolkanvändarutbildning
— Utveckling av nya tolkningsmetoder/-tekniker
— AI-/robottolkning
— Digital återkoppling efter utfört tolkuppdrag
Tolkningsuppdrag ska genomföras av:
— Auktoriserad tolk (AT)
— Utbildad tolk (UT)
— Övrig tolk (ÖT)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 129 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tolkförmedlingstjänster.
Omfattning och kontraktsvärde
Det maximala sammanlagda värdet för avrop som kan göras under ramavtalets totala avtalstid uppgår
Till:
— Stockholms stad (nämnd-/förvaltningsorganisation): 125 000 000 SEK
— AB Stockholmshem: 1 000 000 SEK
— Bostadsförmedlingen i Stockholm AB: 1 000 000 SEK
— Micasa Fastigheter i Stockholm AB: 1 000 000 SEK
— SHIS Bostäder: 1 000 000 SEK
Se vidare i avsnitt 1.5.4.
Avtalstid
Ramavtalets giltighetstid är två år från att ramavtalet signeras, dock tidigast 1.6.2020. Staden har
Därefter rätt att förlänga ramavtalet i upp till två år efter överenskommelse med leverantör. Förlängning
Kan ske vid flera tillfällen men ramavtalstiden kan sammantaget uppgå till högst fyra år. Se vidare i avsnitt 1.7.
Tilldelningsgrund är bästa förhållandet mellan pris och kvalitet. Som information kan meddelas att
Staden har för avsikt att tillämpa fast pris vid utvärderingen.
Upphandlingen genomförs med ett selektivt förfarande. Se vidare i avsnitt 1.9.