See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Symaskiner, träslöjdsmaskiner och service
Beskrivning: Vill ni leverera maskiner till slöjd till flera kommuner i Dalarna?Upphandlingen omfattar olika typer av maskiner, Träslöjdsmaskiner, Spånsugar och luftrenare/partikelfilterfläkt med partikelfilter samt symaskiner. Även service och reparationer av träslöjdsmaskiner samt besiktning av dessa. Service och reparation av spånsugar och luftrenare med partikelfilter ingår också samt service och reparation symaskiner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42600000 Verktygsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område 1 - Träslöjdsmaskiner, reparationer, service och besiktning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner, 42630000 Verktygsmaskiner för metallbearbetning, 42642100 Verktygsmaskiner för träbearbetning, 42715000 Symaskiner, 42700000 Maskiner för tillverkning av textilier, kläder och läderartiklar, 42514310 Luftfilter, 42514300 Filtreringsapparater
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 2 - Spånsugar, luftrenare/partikelfilterfläkt med partikelfilter och service
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 3 - Symaskiner, reparationer och service, Falu kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 4 - Symaskiner, reparationer och service, Borlänge kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 5- Symaskiner, reparationer och service, Hedemora kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Område 6- Symaskiner, reparationer och service, Avesta kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Område 7- Symaskiner, reparationer och service, Gagnefs kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107453:Lot:7