290029-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvärderingskonsult
Referensnummer: 24014/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige.
SI är i behov av externt konsultstöd beträffande utvärdering av myndighetens egna projekt inom SI:s verksamhet. Detta då nuvarande ramavtal på uppdragsområdet upphör 30.6.2018. För mer information om SI, se www.si.se
Uppskattat värde för upphandlingen är ca 1,2 MSEK/år. Det bör dock noteras att upphandlingen inte omfattar revision av uppdrag eller finansiella analyser.
Upphandlingen avser ramavtal med om möjligt minst tre (3) leverantörer. Avtalsperioden är fr.o.m. avtalstecknande och tjugofyra (24) månader, med möjlighet till förlängning vid två (2) tillfällen om högst tolv (12) månader i taget d.v.s. som längst fyra (4) år. Avropen kommer att ske genom den nya avropsformen, delvis förnyad konkurrensutsättning, hos samtliga de leverantörer som SI skrivit ramavtal med.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska institutet (SI) inbjuder er att lämna anbud avseende upphandling av konsulttjänster för utvärdering av SI:s verksamhet.
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. SI har kontor i Stockholm och Paris.
SI är i behov av externt konsultstöd beträffande utvärdering av myndighetens egna projekt inom SI:s verksamhet. Detta då nuvarande ramavtal på uppdragsområdet upphör 30.6.2018.
För mer information om SI, se www.si.se
Denna upphandling omfattar ramavtal för konsulttjänster för utvärdering av SI:s verksamhet. Uppskattat värde för upphandlingen är ca 1,2 MSEK/år. Det bör dock noteras att upphandlingen inte omfattar revision av uppdrag eller finansiella analyser.