Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående offentliggörandeFörklaring:
Region Kalmar län, org. nr. 232100-0073 har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att sluta avtal med/tilldela kontrakt till Forstec Dental AB, org. nr. 559064-5486, avseende tandtekniska produkter och tjänster enligt följande:
2. Design och tillverkning av frästa underkonstruktioner i kommersiellt ren titan för tandstödda och implantatstödda kronor och brorekonstruktioner.
5. Design och tillverkning av frästa tandstödda kronor i Lithiumdislikat.