2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallsinsamling i Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora kommuner
Beskrivning: Insamling av kommunalt avfall från en- och tvåfamiljshus, flerfamiljshus, fritidshus, företag och kommunernas verksamhetslokaler, såsom skolor, förskolor, äldreboenden och liknande inom Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner Uppdraget omfattar även fastighetsnära förpackningsinsamling genom systemet färgsortering från en- och tvåfamiljshus, fritidshus samt vissa övriga fastigheter.
Intern identifierare: AT-2024-10
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU) 6 kap. § 2, SFS 2016:1145. Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtal juridiska tjänster
Beskrivning: IInsamling av kommunalt avfall från en- och tvåfamiljshus, flerfamiljshus, fritidshus, företag och kommunernas verksamhetslokaler, såsom skolor, förskolor, äldreboenden och liknande inom Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner Uppdraget omfattar även fastighetsnära förpackningsinsamling genom systemet färgsortering från en- och tvåfamiljshus, fritidshus samt vissa övriga fastigheter.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Prismatris