290063-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom markavvattning
Referensnummer: UH-2018-071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings kommun och flera andra upphandlande myndigheter inbjuder Er att lämna anbud på offentlig upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom markavvattning. Ramavtalet omfattar exempelvis rådgivning och uppdragsledning i vattenjuridiska frågor kopplade till markavvattning och avvattning av dagvatten, framtagande av erforderliga utredningar i samband med omprövning eller upphävning av markavvattningsföretag samt upprättande av överenskommelser i frågor om markavvattning och avvattning av dagvatten.
Upphandlingen avser ramavtal med tre (3) anbudsgivare, förutsatt att tre (3) kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda. Avtal berättigar inte automatiskt till uppdrag, utan reglerar endast villkoren till avrop.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen