290080-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulter - broarbeten och gatuprojektering
Referensnummer: ÅB 17.109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för senare avrop av konsulter avseende broarbeten och gatuprojektering. Anbudsgivare får fritt lämna anbud på ett eller båda områdena som denna upphandling avser. Se förfrågningsunderlaget för vidare information och villkor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322300 Konstruktion av broar, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen