290085-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyddat boende med bemanning dygnet runt
Referensnummer: SCN-2019-0627
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skyddat boende med bemanning dygnet runt samt med tillhörande insatser. Med skyddat boende avses boendeinrättningar som tillhandahåller platser för heldygnsvistelse avsedda för personer som behöver insatser i form av skydd mot hot, våld eller andra övergrepp tillsammans med andra relevanta insatser.
Upphandlingen omfattar inte andra former av skyddslösningar där bemanning dygnet runt saknas. Kommunen har ett behov av sådana insatser men dessa kommer att hanteras genom separata inköp.
Beräknad volym är cirka 70 placeringar per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen