290087-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Globen: Yrkesvägledning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsförberedande yrkesinriktade insatser samt yrkessvenska för Jobbtorg Stockholm
Referensnummer: AMF 2021/434
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79634000 Yrkesvägledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknadsnämnden i Stockholms stad bjuder in intresserade leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av Arbetsförberedande yrkesinriktade insatser samt yrkessvenska för Jobbtorg Stockholm.
Arbetsmarknadsförvaltningen önskar träffa avtal med leverantörer som är inställda på att skapa högsta möjliga värde för Jobbtorgs målgrupper och genom gemensam dialog med Arbetsmarknadsförvaltningen vidareutveckla, anpassa och planera arbetsförberedande yrkesinriktade insatser samt yrkessvenska för att fler stockholmare ska gå från arbetslöshet till jobb.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen