290105-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Skyddsutrustning för vårdpersonal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkyddsutrustning för vårdpersonal
BeskrivningSkyddsutrustning för vårdpersonal i form av munskydd, andningsskydd, skyddsrockar, förkläden, overall, visir och stövlar
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelPosition 1. Munskydd med öronband klass IIR- Engångs (2 leverantörer antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33199000 Sjukvårdskläder
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPosition 2-3. Andningsskydd FFP2, utan ventil- Engångs
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelPosition 4. Andningsskydd FFP3, utan ventil- Engångs (2 leverantörer antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelPosition 5. Andningsskydd FFP3 , med ventil övertäckt- Engångs (2 leverantörer antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelPosition 6. Skyddsrock Vätskeresistent med mudd PB4B- Engångs ( 1 leverantör antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelPosition 7. Skyddsrock Vätskeresistent med mudd PB6B- Engångs (1 leverantör antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelPosition 8. Skyddsrock Vätskeresistent med mudd. Cytostatika- Engångs (2 leverantör antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:7
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelPosition 9. Visir- Engångs (2 leverantörer antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:8
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelPosition 10. Visir- Flergångs (1 leverantör antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:9
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelPosition 11. Plastförkläde Kortärmat- Engångs (längd 120-130cm, bredd 78-85cm) (2 leverantörer antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:10
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelPosition 12. Platsförkläde Långärmat med tumgrepp- Engångs (längd 120-130cm och bredd 78-85cm)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:11
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelPosition 13-16. Overall vätsketät med huva- Engångs (1 leverantör antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:12
Del (anbudsområde)LOT-0013
TitelPosition 17-19 Stövlar- Flergångs (1 leverantör antas)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94019:Lot:13