290128-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Rekryteringstjänster – Executive search, search och annonserad rekrytering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelExecutive search, search och annonserad rekrytering
BeskrivningUpphandlig avseende annonsersad rekrytering, search och exekutive search. För att Linköpings kommun ska kunna tillsätta positioner på hög strategisk och organisatorisk nivå och/eller där Linköpings kommun har svårt att hitta personer med rätt kompetens för en viss roll och/eller tillgodose dess verksamheter med avlastning och hjälp vid specifika behov och toppar av rekrytering upphandlas ett samlat åtagande av tjänsterna. Avropsberättigad är även Lejonfastigheter AB.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRekrytering och search
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95664:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet