290153-2019 - ResultatSverige-Värnamo: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm för särskilt boende 2018
Referensnummer: UHN.2018.244
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Sammanfattning
Upphandlingen omfattar ett kontrakt avseende trygghetslarm för kommunens 10 särskilda boenden, där leverantören åtarsig ett helhetsåtagande, vilket innefattar bl.a. funktionsövervakning och drift av larmsystem, larmutrustning, utbildning, support och användarstöd, systemintegrationer samt service, reparationer och underhåll.
Innehåll:
Det upphandlade kontraktet omfattar leverans och idrifttagande av ett larmsystem bestående av hårdvara och mjukvara. Systemet ska vara digitalt, anpassat för aktuell verksamhet och tillgängligt dygnet runt. Leverantören förvaltar system och anläggning samt ansvarar för funktionsövervakning och drift. Server för loggning driftas av leverantören.
I leveransen ingår:
— Projektledning
— Drift och support av systemet,
— Utbildning av systemet,
— Service och underhåll under avtalsperioden,
— Funktionsövervakningar av systemets samtliga delar
— Återrapportering
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen