290164-2019 - ResultatSverige-Linköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Kommunikationstjänster
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser både kreativa kommunikationstjänster och produktion i främst digitala kanaler för Lejonfastigheter och Sankt Kors, nedan omnämnda som bolagen. Uppdrag inom detta område omfattar hela det utbud av tjänster som krävs för att fylla funktionen som vår kreativa byråpartner och produktionsbyrå, d.v.s. vår huvudbyrå.
Bolagen kommer i denna upphandling att teckna avtal med en leverantör men då kraven på uppdraget är sådant att det kan krävas flera företag med olika branschinriktning för att kunna uppfylla ställda krav och säkerställa spetskompetens inom både kreation och produktion välkomnar Bolagen anbud där anbudslämnande leverantör tillsammans med samarbetspartner (underleverantörer inom t ex film, infografik, content med flera) kan leverera samtliga tjänster som efterfrågas i denna upphandling.
Uppskattat värde är ca 3,5 MSEK per år fördelat på både byråarvode och produktion Detta är dock ingen volym som kan garanteras. Avtalstiden för uppdraget är 2 år med möjlighet till förlängning i ytterligare två år (2+1+1 år).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen