290246-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Byggnation av industrienheter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av vattenproduktionsanläggning, SDF
Referensnummer: 17-042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213251 Byggnation av industrienheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB upphandlar en utförande entreprenad avseende nybyggnation av en vattenproduktionsanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213251 Byggnation av industrienheter, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen