290249-2021 - ResultatSverige-Norrtälje: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elinstallatör/Automationstekniker
Referensnummer: NVAA 2021-3426
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för El-, och Automationsutrustning
Efterfrågade tjänster är:
· Driftsättning av El-, och Automationsutrustning
· Felsökning
· Underhållsarbeten av El-, och Automationsutrustning
· Installation av El-, och Automationsutrustning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbete under beställarens arbetsledning uppskattas till ca 3000 timmar/år. Värdet uppskattas till ca 3,4 miljoner SEK per år. Detta är bara en uppskattad volym och utgör inte någon garanti. Takvolymen för ramavtalet är satt till 16 000 000 SEK. Då värdet av samtliga avrop nått angiven takvolym gäller inte längre ramavtalet, utan efterföljande avrop är att räkna som direktupphandlingar.
Norrtälje vatten och avfall AB avser att upphandla enskilda arbeten över 500 000 SEK separat.