290265-2020 - ResultatSverige-Borås: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Unga resurspersoner till äldreomsorgen
Referensnummer: 2020-00028IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att teckna ramavtal med en huvudansvarig leverantör som kan leverera en komplett lösning som omfattar följande tjänster:
— Rekrytering och anställning av unga resurspersoner som kan arbeta extra på kommunens vård- och omsorgsboenden
— Teamledare som kan ansvara för och leda resurspersonerna i uppdragen
— Utbildar resurspersonerna och teamledare som anställs
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 80511000 Personalutbildning, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen