2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI - Automationsbana
Beskrivning: En helhetslösning inkluderande automationsbana och flertalet tillhörande instrument ska upphandlas till Jourlaboratoriet i Västerås. Till Jourlaboratoriet i Köping ska fristående instrument, alternativt en mindre automationslösning upphandlas. Förhandlat förfarande kommer att tillämpas. Anbud lämnas på hela automationslösningen för Västerås och Köping. Underleverantörer tillåts. Delar som avses ingå i upphandlingen: VÄSTERÅS - Instrumenttyper uppkopplade mot automationsbana: o Moduler för preanalys och kylskåpsförvaring o Allmänkemiinstrument o Immunkemiinstrument o Instrument för analys av virusserologi (kan vara samma instrument som för immunkemi) o Instrument för molekylärbiologiska analyser o Koagulationsinstrument - Reagenshanteringssystem för ovan nämnda instrumenttyper - System för övervakning och styrning av automationsbana och anslutna instrument - Om sådan kan erbjudas; automatiserad lösning för uppackning och transport av prover till automationsbanan KÖPING - Instrumenttyper o Allmänkemiinstrument o Immunkemiinstrument o Koagulationsinstrument o Provsorterare Instrumenten kan vara fristående, men någon form av mindre automationslösning kan också övervägas.
Intern identifierare: 26/65
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33696500 Laboratoriereagenser
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar