290274-2021 - ÄndringSverige-Linköping: Markskötsel
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönyte- och markskötsel samt vinterhållning
Referensnummer: 21/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar B anläggningar i Östergötland (i huvudsak inom Linköpings kommun), se bifogade kartor/beskrivningar för mer information. Arbeten som kan förekomma är bland annat:
Gräsklippning
Nyplantering
Ogräsrensning
Plattrengöring
Kantskärning
Slaghackning
Slyröjning
Trädskötsel/trädbeskärning
Häckklippning
Sandupptagning
Halkbekämpning/snöröjning
Skräpplockning/papperskorgar
Sopning