See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vitvaror och tillhörande tjänster
Beskrivning: Beskrivning/Omfattning Upphandling omfattar inköp av vitvaror, dvs. produkter för hushåll (normal användning) samt professionella produkter, hushållsapparater (småelektronik) och tillhörande tjänster. Med tillhörande tjänster avses utbyten av befintliga vitvaror, i förekommande fall nyinstallation av vitvaror samt service och reparationer under garantitiden. I uppdraget ingår exempelvis uppackning/avemballering, komplett montering, installation, nedmontering/demontering samt bortförsel av befintliga utrustning/produkter, inställelse vid felanmälan samt utbildning och rådgivning för de produkter som omfattas av ramavtalet. Service och reparationer ska även tillhandahållas på kommunens befintliga utrustning/produkter (inom efterfrågade produktområden) där garantitiden har löpt ut. Leverantören ska ha erforderlig kompetens och behörighet att kunna hantera både äldre och nya moderna modeller. Befintligt utrustning/produkter är fördelat på (uppgifterna avser hela upphandlingen): - cirka 3000-4000 produkter för hushåll/normal användning (Cylinda, Bosch, Elvita, Electrolux och Asko) respektive - cirka 400 professionella produkter (Miele, Electrolux) Det kommer vara vanligt förekommande att arbetet ska utföras i lokaler med pågående verksamheter. Upphandlingen genomförs för ingående parter enligt bilaga 01, som gemensamt kallas kommunen. Beställningar och leveranser kommer ske successivt under avtalsperioden. Ramavtalsstart beräknas till juli år 2024. Avgränsning Upphandlingen omfattar inte: - Storköksutrustning - Service av storköksutrustning - Service av kyl- och frysanläggningar - Städmaskiner Avtalsområden Upphandlingen består av två (2) avtalsområden: - Avtalsområde 1: Produkter för hushåll, professionella produkter och tillhörande tjänster - Avtalsområde 2: Produkter för hushåll och tillhörande tjänster för verksamhetsområde skola samt Hushållsapparater (småelektronik) Av de ingående parter enligt bilaga 01., står kommunens fastighetsförvaltning för den största andelen av avropen sett till upphandlingens uppskattade värde. Kommunens fastighetsförvaltning ansvarar för kommunens lokaler och fastigheter, vilka är indelade i olika verksamhetsområden. Inom verksamhetsområde skola (dvs. förskolor, grundskolor, gymnasieskolor) finns idag cirka hälften av kommunens befintliga utrustning/produkter för hushåll (normal användning). Omfattning och avgränsningar framgår av respektive avtalsområde.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39700000 Hushållsapparater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: AVTALSOMRÅDE 1: Produkter för hushåll, professionella produkter och tillhörande tjänster
Beskrivning: Produkter för hushåll och tillhörande tjänster - Avtalsområde 1 omfattar vitvaror avseende produkter för hushåll (normal användning) med tillhörande tjänster. - Avgränsning: Avtalsområde 1 omfattar dock inte avrop som rör verksamhetsområde skola. För verksamhetsområde skola sker avrop avseende produkter för hushåll (normal användning) med tillhörande tjänster enligt avtalsområde 2. Professionella produkter och tillhörande tjänster - Avtalsområde 1 omfattar vitvaror avseende professionella produkter med tillhörande tjänster.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96954:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711110 Kylfrysar, 39711120 Frysar, 39711130 Kylskåp, 39711360 Ugnar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 42716120 Tvättmaskiner, 42716200 Torkmaskiner, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 39711123 Frysskåp, 39711210 Stavmixrar, 39711200 Matberedare, 39711350 Våffeljärn, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 39711320 Elektriska tekokare, 39711330 Elektriska brödrostar, 39713500 Elektriska strykjärn
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: AVTALSOMRÅDE 2: Produkter för hushåll och tillhörande tjänster för verksamhetsområde skola samt Hushållsapparater (småelektronik)
Beskrivning: Produkter för hushåll och tillhörande tjänster - Avtalsområde 2 omfattar vitvaror avseende produkter för hushåll (normal användning) med tillhörande tjänster. - Avgränsning: Avtalsområde 2 omfattar avrop som endast rör verksamhetsområde skola. Övriga avrop avseende produkter för hushåll (normal användning) med tillhörande tjänster sker enligt avtalsområde 1. Hushållsapparater (småelektronik) - Avtalsområde 2 omfattar hushållsapparater (småelektronik), så som exempelvis mikrovågsugn, kaffebryggare, vattenkokare, matberedare, köksassistent, elvisp, brödrost, smörgåsjärn, våffelgärn, stavmixer, strykjärn mm.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96954:Lot:2