290344-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal Skyltar och stripning
Referensnummer: ABV 2020/0184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
Tillverkning och produktion, leverans och montering/installation av skyltar och dekaler samt i vissa fall även demontering.
Montering av stripning/dekor/foliering av person- och skåpbilar och släpvagnar och lastbilar (Renhållningsfordon, lätta lastbilar), samt i vissa fall även demontering av tidigare profilering.
Produktion sker alltid utifrån original framtagna av bolagets kommunikationsgrupp. I vissa fall tas original fram av leverantören i samråd med bolagets kommunikationsgrupp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22459100 Reklamdekaler och -klistermärken, 34928472 Skyltar, 35821000 Flaggor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge
Nodra har ett ramavtal som går ut 5.9.2020.
Omfattning
Avgränsning
Tryck på profilkläder är exkluderat detta ramavtal.
Klisterdekal till fiberdosa är exkluderade detta ramavtal.
Elarbeten är exkluderade detta ramavtal.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse. L är skyldig att leverera det verkliga behovet. B förbehåller sig rätten men inte skyldigheten att avropa på ramavtalet.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.