290351-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nollpunktsutrustning
Referensnummer: UH/20/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå Kraft Elnät planerar att byta ut nollpunktsutrustning i ett antal stationer under de kommande åren, uppskattningsvis två stycken per år under avtalstiden. Detta anbud gäller byte av nollpunktsreaktor, nollpunktsmotstånd, nollpunktsreaktor med påbyggt nollpunktmotstånd samt automatik. Pris och leveranstider anges per position (Pos).
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter, med egna produktionsanläggningar för vindkraft, vattenkraft, värme och bioenergi. Verksamheten består av såväl teknisk utveckling som försäljning och leverans. Dessutom bedrivs verksamhet inom fastighetsuthyrning och bredband.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Nollpunktsutrustning, med diarienummer UH/20/121, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45315400 Högspänningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning