290352-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Trelleborg: Värmepannor
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biooljepanna i Trelleborg
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44621200 Värmepannor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsansökan för upphandling av en biooljepanna på 10 MW avsedd för spetsproduktion. Upphandlingen avser en funktionsupphandling omfattande en komplett biooljepanna i container, s.k. TPC (transportabel panncentral), med tillhörande oljetank för bioolja med varmhållning och skorsten.
Upphandlingen genomförs med urvalsförfarande i enlighet med Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF), 19 kapitlet för upphandlingar under tröskelvärdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42160000 Panncentraler, 45232141 Värmecentral
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen