2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hantering och omhändertagande av avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar hämtning, transport och omhändertagande av farligt avfall, laboratorieavfall samt mindre volymer av källsorterat avfall. I upphandlingen ingår också tjänsten att sortera, packa och etikettera kemikalieavfall och att vid hämtning av farligt avfall rapportera detta till Naturvårdsverkets avfallsregister samt hyra ut behållare för avfall.
Intern identifierare: UH2022/45
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Hantering och omhändertagande av avfall