290386-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunvakter
Referensnummer: KFKS 2022/491
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar tillhandahållande av kommunvakter. Kommunvakternas syfte är att förebygga otrygghet, brottslighet och
ordningsstörningar i kommunen på allmän plats. Kommunvakternas huvudsakliga uppdrag handlar om att utöva social vertikal
kontroll, dvs skapa vuxennärvaro på platser som är otrygga. De ska skapa trygghet genom synlighet i kommunens offentliga
miljöer och centrummiljöer, skapa relationer med ungdomar och de som bor, verkar och vistas på otrygga platser/ områden i
kommunen för att åstadkomma förebyggande insatser i samverkan med dem. Syftet är också att kommunvakterna ska ha en
mjukare framtoning i sitt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen