290415-2019 - ÄndringSverige-Gävle: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstkonsulttjänster
Referensnummer: RS 2018/1334
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar ramavtal av konstkonsulttjänster. Framförallt kommer konstkonsulterna att verka inom ramen för Region Gävleborgs projekt Framtidsbygget, där flera stora ny- och ombyggnationer planeras. Dock kan även konstkonsulterna anlitas för uppdrag utanför Framtidsbygget.