290425-2017 - ResultatSverige-Malmö: Strandtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift avseende Ribergsborgs kallbadhus.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92332000 Strandtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser övertagande av drift (dvs. tillsyn och skötsel) av badverksamhet på Anläggningen samt underhåll av Anläggningen. Beställaren upplåt därmed Anläggningen, med total nyttjanderätt, till Entreprenören som, utöver badverksamhet, har möjlighet att bedriva även annan verksamhet i lokalerna, exempelvis café- och restaurangverksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser övertagande av drift (dvs. tillsyn och skötsel) av badverksamhet på Anläggningen samt underhåll av Anläggningen. Beställaren upplåt därmed Anläggningen, med total nyttjanderätt, till Entreprenören som, utöver badverksamhet, har möjlighet att bedriva även annan verksamhet i lokalerna, exempelvis café- och restaurangverksamhet. Beställarens syfte med badverksamheten är att ge allmänheten tillfälle till rekreation. Beställarens målsättning är att Anläggningen ska vara en plats där samtliga kommuninvånare känner sig välkomna och trygga.