290449-2017 - ResultatSverige-Visby: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och omhändertagande av slam.
Referensnummer: TN 2016/1433
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Teknikförvaltningen avser att upphandla ett ramavtal, för att efter avrop, få utfört transport inklusive omhändertagande av avloppsslam med ursprung från Regions Gotlands avloppsreningsverk. Uppdraget ska utföras i enlighet med miljöbalken och avloppsslammet ska omhändertas av en mottagare med tillstånd enligt gällande lagstiftning.
Avtalets beräknade startdatum är:
1.11.2017.
Anbud ska ha lämnats i TendSign senast: 2.5.2017.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen