290465-2023 - ÄndringSverige-Henån: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svanesunds Förskola
Referensnummer: Dnr. 56-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser entreprenad av nybyggnad av en förskola med totalt 6 avdelningar, för totalt ca 120 barn. Förskolan har två sammanbyggda huskroppar i två resp. ett plan.
Projektet omfattar totalt ca 1650 m2 BTA nybyggnad inkl. 3st. förråd, 1st. ÅV-hus med tillhörande markarbeten.
Del av fastigheten Svanesund 2:2, Orust kommun är ca 8 500 m2 tomtmark och utgör arbetsområdet