See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultstöd Entreprenadbesiktning fastighet
Beskrivning: Ramavtalet omfattar konsultstöd entreprenadbesiktning fastighet vid underhållsprojekt, reinvesteringsprojekt och investeringsprojekt av förskolor, skolor, kontorslokaler och vårdboenden och därtill hörande byggnad. Avtalet omfattar endast besiktning fastighet men med samordningsansvar för en komplett besiktningsgrupp för alla ingående delar av projektet. Avtalet omfattar inte besiktningar inom el, tele, data, säkerhet och vvs.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90610:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning