See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbättrad intern samverkan kring kommuners mottagarkapacitet
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att undersöka hur man kan förenkla och effektivisera delar av kommunernas befintliga uppdrag genom att innovera sätt att internt hantera kommunernas mottagarkapacitet, för ökad inflyttning. Arbetet ska undersöka vilka former av digital tjänsteutveckling, datainsamling och analyskapacitet med hjälp av AI, organisations- samt processutveckling som skulle kunna stärka kommunerna med effektivisering och intern samordning.
Intern identifierare: 24/5
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Dynamiskt inköpssystem
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000