290558-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Energimätare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärme- , Fjärrkyla och Varmvattenmätare till Vattenfall Heat
Referensnummer: 1005771500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38551000 Energimätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av fjärrvärme- , fjärrkyla- och värmemätare
Samtliga fjärrvärme- fjärrkyla- och varmvattenmätare i Vattenfall Heat Sverige är fjärravlästa och kommunicerar idag med en äldre kommunikationsteknologi som har nått slutet av sin livslängd.
Vattenfall Heat avser att byta ut en stor mängd mätare, huvudsakligen under hösten 2022 och under år 2023.