Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av varor, installation och underhåll av polisens dörr- och fönstermiljö
Referensnummer: A024.906/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar installation, reparation, förebyggande underhåll av de dörrmiljöer som finns i lokaler som disponeras av Polisen i region Stockholm och syftar till att uppnå och vidmakthålla ett kvalitetsläge som garanterar god funktion för dörrmiljöerna. Upphandlingen omfattar även tillhandahållande av de lås och tillbehör till lås etc. som antagen leverantör använder vid utförande av tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522000 Haspar, låsdelar och nycklar, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen