290585-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Oxelösund: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad Stjärnholm
Referensnummer: inköp.21.13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad Renovering Stjärnholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en förhandsannonsering för upphandling av en byggentreprenad. Entreprenaden omfattar delrenovering av den kulturhistoriskt värdefulla byggnaden Stjärnholms stall i Oxelösund.
Entreprenadformen är en styrd totalentreprenad. Totalentreprenören har huvudansvar, men väsentliga delar av åtgärderna har projekterats och styrs genom utförandekrav.
Det fyrlängade stallet är ca 2300 kvm stort och uppfördes under sent 1600-tal som del av Stjärnholms gård och säteri. Delar av 1600-talskonstruktionen finns kvar, bland annat bocktakstolar. I övrigt är stallet kraftigt ombyggt i flera omgångar varpå majoriteten av takkonstruktionen verkar vara från tidigt 1900-tal. Stallet är en våning högt med oinredd vindsvåning förutom en förhöjd del i sydväst där det tidigare funnits silos.
Entreprenaden omfattar ett flertal kompetenser där framför allt timmermän, murare, snickare och målare behöver ha tidigare erfarenhet av arbete i kulturhistoriska miljöer. Avsikten med förhandsannonseringen är att ge tid för huvudentreprenör att ta kontakt med underentreprenörer med rätt kompetens och erfarenhet inför anbudsräkning efter sommaren.
Entreprenaden omfattar i sammandrag:
Traditionellt timmermansarbete med byte av skadade delar och förstärkningsåtgärder på takkonstruktion.
Omläggning av tegeltak med befintligt tegel vilket kompletteras. inkl plåtdetaljer, ny underlagstäckning, strö- och bärläkt samt partiella reparationer av underlagstaket.
Murararbeten med åtgärder på äldre naturstens- och tegelmur. Snickeri- och målningsarbeten på fönster och dörrar. Rivningsarbeten, samt byggnadsarbeten och inredningsarbeten avseende wc-rum och personalutrymmen, torkrum och liknade. Elsanering och nydragning av samtliga elinstallationer samt åtgärder på ventilation och dagvatten.
Exakt omfattning och övriga krav kommer att framgå av förfrågningsunderlag som beräknas vara färdigt vecka 34.
Projektet planeras inledas sent 2021 för att genomföras i en eller flera etapper med start jan 2022. Hästverksamheten ska fortgå i byggnaden under pågående entreprenad. Anläggningen ägs av Oxelösunds kommun och hyrs av Stjärnholms ryttarförening.