290600-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR) – Automatiserad RT-PCR
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAutomatiserad RT-PCR
BeskrivningRegion Västerbotten avser att upphandla en helhetslösning för molekylärdiagnostik (påvisning av DNA eller RNA i patientprover) till Laboratoriemedicin som omfattar diagnostik av följande agens: Med begreppet helhetslösning avses hela vägen från inkommande prov i primär- eller sekundärrör till överföring av molekylärbiologiska svar till aktuellt laboratoriedatasystem (Laboratory Information System, hädanefter benämnt LIS). Med begreppet automationsinstrument avses molekylärbiologisk instrumentation där extraktion från DNA/RNA från patientprover och detektion med hjälp av realtids-PCR är integrerat i samma instrumentation. Automationsinstrument ska inkluderas i helhetslösningen. Syftet med denna automation är att förbättra prov- och arbetsflödet genom en mer kontinuerlig och enhetlig process som idag sker med många manuella arbetsmoment och är uppdelat på olika arbetsställen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38950000 Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95049:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38951000 Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR), 33124000 Utrustning och artiklar för diagnostik och radiodiagnostik, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Optioner
Beskrivning av alternativenYtterligare utrustning och serviceavtal