290634-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Kv Bonden 7, nyproduktion Huge Bostäder
Referensnummer: HB/2021:283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar: Nyproduktion av bostäder (125 lgh), parkeringsdäck i två plan (98 plater), carport (22 platser) samt en ny genomfartsgata inom Kv.Bonden 7, Trångsundsvägen 2–6.
Arbetet utförs i två etapper. Provisoriska P-platser (ca 27 st..) kommer att finnas på etapp två under tiden för byggnation av etapp ett. Vid påbörjadet av etapp två ska provisoriska p-platser rivas. Nödvändiga provisorier för att säkerställa detta ska ingå i entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45233120 Vägbygge, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen