290670-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsultorganisation - Konstruktion och geoteknik-projektering Handens sjukhus
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultorganisation - Konstruktion och geoteknik-projektering Handens sjukhus
BeskrivningRegion Stockholm planerar att uppföra en ny sjukhusbyggnad på Handens sjukhus. Till detta projekt efterfrågas projekterande konsulter, denna upphandling avser en Konsultorganisation - Konstruktion och geoteknik projektering. Uppdraget omfattar hela processen från programarbete till system- och bygghandlingar som möjliggör byggnationen, baserat på analyser av befintliga förutsättningar och projektets funktionella och tekniska behov. För uppdraget efterfrågas följande roller: Uppdragsledare Handläggande specialist Handläggande Konstruktör eller Geotekniker Konstruktör, Geotekniker eller Fälttekniker Modell/BIM-ansvarig Fullständlig information om uppdraget redovisas i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125018:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71325000 Konstruktion av grundkonstruktion, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster