290682-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Transport av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastning, transport och förmedling av slam
Referensnummer: 19/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att lasta, transportera och förmedla revaq-certifierat slam.
Uppdrag
Ramavtal gällande lastning, transport och förmedling av hygieniserat slam från B avloppsreningsverk. Avloppsreningsverket är certifierat enligt Revaq och vid spridning av slammet på produktiv mark ska regler för Revaq följas. Länk till gällande regler för Revaq: http://www.svensktvatten.se/Vattentjanster/Avlopp-och-Miljo/REVAQ/Certifiering/REVAQ-regler/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte
Syftet med uppdraget är att L på ett effektivt och proffesionellt sätt utföra tjänsten att lasta, transportera och förmedla hygieniserat slam.
Omfattning
Upphandlingen omfattar att årligen lasta, transportera och förmedla cirka 10 000 ton hygieniserat slam.
Slammet kan variera i mängd därav garanterar inte B några fasta volymer.
Slammet hämtas hos B avloppsreningsverk i Linköping för att sedan transporteras och förmedlas ut i närområdet.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, politiska beslut, lagändringar, revaq-regler och verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.